Με μία εμφάνιση από αυτές που μας έχει συνηθίσει, η Εθνική μας ομάδα πέτυχε παλικαρίσια ανατροπή μέσα στη Ρίγα και διάλεξε τον… δύσκολο δρόμο για να φτάσει στη νίκη (2-1) στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ. Σε… φονιά των Λετονών έχει εξελιχθεί ο Γκέκας που σκόραρε για 7η φορά κόντρα στην βαλτική ομάδα. Αντρίκια νίκη για την Εθνική που πλέον ανασυντάσσεται και ετοιμάζεται για την εντός έδρας «μάχη» με τη Λιθουανία με στόχο το «δύο στα δύο».

Γράφει από τη Ρίγα, ο Δημήτρης Κωτσέλης

Ένα ακόμα χαμένο ημίχρονο για την Εθνική μας ομάδα που συνέχισε την… παράδοση που άρχισε στο πρόσφατο Euro, βάσει της οποίας αρέσκεται να πετά στα… σκουπίδια το πρώτο 45’ λεπτο του αγώνα. Όμως, το δεύτερο ήταν τόσο καλό ώστε να αρκεί για την ολική ανατροπή! Μία ακόμα σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την γαλανόλευκη που έδειξε ικανή για να συνεχίσει τις επιτυχίες του προσφατου παρελθόντος και να προκριθεί στο Μουντιάλ του 2014.

Η εξέλιξη του αγώνα

Την πρώτη καλή ευκαιρία για την Εθνική μας ομάδα έχασε ο Μήτρογλου στο 14’ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κατσουράνης έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των Λετονών δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ωστόσο η μεγαλύτερη φάση για γκολ για τους διεθνείς μας ήταν το δοκάρι του Μανιάτη στο 33’ στην διπλή του προσπάθεια για να πετύχει το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο. Το γκολ όμως τελικά ήρθε τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα για τους Λετονούς, όταν ο Κροάτης διαιτητής σφύριξε πέναλτι και ο Κάουνας δεν λάθεψε βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Έτσι, με το 0-1 στην πλάτη της η Εθνική μας ομάδα πήγε στα αποδυτήρια γνωρίζοντας ότι θα πρέπει να επιστρέψει με μοναδικό στόχο την ολική ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική άρχισε πολύ πιο ανεβασμένη. Με τον Σαμαρά να περνάει στη θέση του Μήτρογλου δημιούργησε τις πρώτες προυποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση. Τελικά η πίεση καρποφόρησε και ήρθε το γκολ με τον Νίκο Σπρυρόπουλο στο 56’ για να ξυπνήσουν μνημες από την πρεμιέρα των προηγούμενων προκριματικών (καθώς είχαμε επανάληψη σκηνικού, σαν το παιχνιδι με τη Γεωργία)!  Την ασφυκτική πίεση των Ελληνων σταμάτησε προς στιγμήν ο τραυματισμός του Σαμαρά με τον Νίνη να περνάει αναγκαστικά στη θέση του. Δεν πέρασε όμως ούτε λεπτό, για να έρθει στο 69’ το 2ο γκολ της Εθνικής με τον… φονιά της Λετονίας! Ο άσος της Λεβάντε πέτυχε το 7ο του γκολ κόντρα στη Λετονία και έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με την ολική ανατροπή. Στο 80΄ο Σάντος πέρασε τον Χολέμπας στη θεση του Φορτούνη και η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους. Το τελευταίο σφύριγμα, βρήκε τους Έλληνες παίκτες να πανηγυρίζουν και να καταχειροκροτούνται από τους Έλληνες φιλάθλους και τον Γαλανόλευκο Φάρο που για ένα ακόμα ματς ήταν στο πλευρό της ομάδας.

Υπό καταρρακτώδη βροχή το πρώτο ημίχρονο

Αξίζει να αναφέρουμε ότι τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων δυσκόλεψε και η βροχή που έπεφτε ακατάπαυστα στη Ρίγα. Η βροχή άρχισε μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα, και ενώ ακόμα οι δυο ομάδες ήταν στην προθέρμανσή τους, αλλά δυνάμωσε λίγο πριν τη σέντρα, παίρνοντας μορφή καταιγίδας κατά διαστήματα. Τουλάχιστον στο β΄ μέρος η βροχή σταμάτησε, αλλά το τσουχτερό κρύο παρέμεινε δυνατό.

Και τώρα Λιθουανία για… πρωτιά!

Το παιχνιδι της Εθνικής μας ομάδας στη Ρίγα, ανήκει πλέον στο παρελθόν. Το τρίποντο είναι εξαιρετικά σημαντικό καθώς δίνει άλλο αέρα για τη συνέχεια, και όλοι πλέον οφείλουν να κοιτάξουν το δεύτερο ματς των προκριματικών, την προσεχή Τρίτη στο «Καραϊσκάκη», όπου η γαλανόλευκη θέλει κόντρα στη Λιθουανία με κάθε τρόπο τη νίκη ώστε να γίνει από νωρίς το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Οι συνθέσεις

Λετονία (Σταρκοφς): Βάνινς, Κλαβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβανοφς, Φερτοφς, Κάουνα, Λουκιανοφς, Βισνακοφς, Ρουντνεφς

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Μανιάτης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ.Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Φορτούνης, Μήτρογλου, Γκέκας, Τζιόλης