Δίχως να πραγματοποιήσει κάποια σπουδαία εμφάνιση, η Εθνική μας ομάδα «έκλεισε» νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο 2012 επικρατώντας με 1-0 της Ιρλανδίας στο Δουβλίνο με σκόρερ τον Χοσέ Χολέμπας στο 28’. Μεγάλο κέρδος για την «γαλανόλευκη» το θετικότατο ντεμπούτο του Ταχτσίδη.

Tου Δημήτρη Κωτσέλη

Μπορεί η εμφάνιση της Εθνικής μας στο Δουβλίνο να μην ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ωστόσο και μόνο το γεγονός ότι στάθηκε αποτελεσματικότατη σε άμυνα και επίθεση παίρνοντας τη φιλική νίκη επί των Ιρλανδών αρκει για να χαρακτηρίσουμε θετικότατο τον αγώνα της. Άλλωστε, έστω κι αν είναι φιλικό, οι βαθμοί μετράνε για το FIFA Ranking, και η Ελλάδα θα συνεχίσει να διατηρείται πολύ ψηλά στην παγκόσμια κατάταξη.

Μπήκε μουδιασμένα αλλά ανέβηκε με το γκολ

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική μας ομάδα δεν ξεκίνησε καλά, καθώς η μπάλα χανόταν στο χώρο του κέντρου σχετικά εύκολα με τους Ιρλανδούς να ελέγχουν την κατοχή. Ωστόσο, αυτό έμοιαζε λογικό βάσει των νέων προσώπων στην μεσοαμυντική διάταξη και με την πάροδο του χρόνου οι διεθνείς μας άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους. Μάλιστα, στο 29΄ ο Χοσέ Χολέβας κατάφερε έπειτα από ωραίο συνδυασμό των Ελλήνων να πιάσει το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Το πρώτο γκολ του Χολέβα με το εθνόσημο δεν βρήκε απάντηση από τους Ιρλανδούς καθώς στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Καρνέζης ήταν σε ετοιμότητα στο δυνατό σουτ που τον απείλησε.

Χωρίς ρυθμό αλλά ανίκητη στην άμυνα

Με την έναρξη του β’ημιχρόνου, ο Σάντος πέρασε στον αγώνα τους: Σαλπιγγίδη, Φορτούνη και Αθανασιάδη ενώ οι Ιρλανδοί μπήκαν πολύ δυναμικά με στόχο να ισοφαρίσουν. Όσες προσπάθειές τους βρήκαν στόχο σταμάτησαν στον εξαιρετικό Καρνέζη, ενώ και το δίδυμο Παπαδόπουλου-Παπασταθόπουλου ήταν άψογο στην άμυνα. Ωστόσο, αν και η Εθνική προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το ματς δεν μπόρεσε να απειλήσει στην επανάληψη και κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν αρκέστηκε στο υπάρχον σκορ και πήρε τη νίκη με το γκολ του Χολέβα.

Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Ταχτσίδης

Εξάλλου, από τα βασικότερα θετικά της αναμέτρησης ήταν πως η Εθνική… κέρδισε ένα νέο παίκτη! Ο λόγος για τον «Ρωμαίο» Ταχτσίδη που ντεμπούταρε με τον καλύτερο τρόπο με το εθνόσημο και απέδειξε πως ο Σάντος πρέπει να τον υπολογίζει για τα επικείμενα επίσημα ματς ακόμα και για τη θέση του βασικού στο χώρο του κέντρου. Κατά τα άλλα, πρώτη εμφάνιση με την αντρών και για τον Σταφυλίδη ο οποίος έδωσε πολλές μάχες και από την πλευρά του αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα καθώς οι Ιρλανδοί έκαναν αρκετές κούρσες.

Λέγοντας… αντίο στο 2012

Με τον αγώνα στην Ιρλανδία, η Εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της εντός 2012, μια χρονιά άκρως επιτυχημένη, δεδομένης και της πρόκρισης στα προημιτελικά του Euro, και πλέον η προσοχή όλων θα στραφεί στον καθοριστικό αγώνα-τελικό με τη Βοσνία στη Ζένιτσα, όπου η «γαλανόλευκη» θα ψάξει τη νίκη για να γίνει απευθείας το απόλυτο φαβορί για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Μουντιάλ της Βραζιλίας σε δύο καλοκαίρια…

Συνθέσεις:

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Τζοβάνι Τραπατόνι): Φoρντ, Κόλεμαν, Ο' Σέι, Κλαρκ, Γουόρντ, Μπρέιντι, ΜακΚάρθι, Γουΐλαν, ΜακΚλιν, Κοξ, Λονγκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Νίνης, Χολέμπας, Σαμαράς, Μήτρογλου.